Apie saulės energiją

   

Saulės energija - energija kurią skleidžia saulė šviesos ir šilumos pavidalu. Tai vienas iš keleto atsinaujinančių ir lengvai prieinamų energijos išteklių. Tai, kad saulės energija yra nemokama, jos yra pakankamai daug ir ji niekam nepriklauso daro ją viena svarbiausių iš netradicinių energijos šaltinių. Saulės energija buvo naudojamasi dar senovėje, kai naudojantis padidinamuoju stiklu buvo sutelkiama saulės šviesa į spindulius kuriais buvo kaitinama sausa žolė ar mediena tol, kol ši užsidegdavo. Plačiausiai saulės energija gali būti panaudota pakeičiant ją į šilumos arba elektros energiją. Saulės energija, gali būti paversta į elektrą naudojant saulės šilumos energiją arba fotoelektrinį efektą. Naudojant fotoelektrinius elementus saulės spinduliai paverčiami į nuolatinę elektros srovę. Ši energijos forma gali būti panaudota saulės laikrodžiams, skaičiuotuvams arba kelio ženklams. Tokia energijos gavimo ir panaudojimo forma dažnai naudojama vietovėse kur nėra galimybės prisijungti prie elektros energijos tinklo. Saulės šilumos energija gali būti panaudojama vandens arba patalpų šildymui. Saulės energija gali būti skirstoma į aktyvią ir pasyvią saulės energiją, priklausomai nuo to kaip ši energija išgauta ir panaudota. Išgaunant aktyviąją saulės energiją naudojami specialūs saulės elementai kurie saulės energiją paverčia į elektros arba šilumos energiją, o pasyvioji saulės energija išgaunama nenaudojant mechaninės įrangos. Aktyvioji saulės energija gaunama naudojant tokius įrenginius kaip fotoelektrinius elementus, saulės šilumos kolektorius ar pompas ir ventiliatorius kaupiant ir perduodant saulės energiją. Pasyviosios technologijos saulės energiją paverčia į šilumos energiją nenaudojant aktyvių machaninių sistemų. Dažniausiai tai vykdoma naudojant langus, sienas, medžius, pastatų išdėstymą ir kitas paprastas technologijas kaupiant ir nukreipiant saulės energiją. Pasyvusis šildymas - puikus būdas taupant energiją maksimaliai išnaudojant saulės išteklius. Puikus pasyvaus saulės energijos panaudojimo pavyzdys yra tai kas nutinka Jūsų automobilyje paliktame karštą vasaros dieną saulės atokaitoje.

POVEIKIS APLINKAI


Nors saulės energija vertinama kaip švariausias atsinaujinantis energijos šaltinis iš visų įmanomų energijos šaltinių, tačiau ji daro ir tam tikrą poveikį aplinkai. Išgaunant saulės energiją naudojami fotoelektriniai elementai, kurių gamybos technologija neapsieina be silicio, kuris įtakoja ir tam tikrų atliekų susidarymą. Netinkamas šių medžiagų tvarkymas gali sukelti pavojingą poveikį žmogui ir aplinkai. Įdiegiant saulės energijos parkus gali prireikti nemažo žemės ploto, o tai gali įtakoti ten egzistuojančių ekosistemų gyvenimą. Saulės energija neteršia oro kai yra paverčiama į elektros energiją, beto jos yra apsčiai ir šis energijos virsmas neprisideda prie globalinio atšilimo.


SAULĖS ENERGIJOS ATEITIS


Saulės energijos technologijos energetinėje sistemoje vaidins dar svarbesnį vaidmenį, atsižvelgiant į naujas technologijas kurios įtakos mažėjančias kainas ir didėjantį efektyvumą. Vis daugiau architektų pripažįsta aktyvios ir pasyvios saulės energijos naudą ir mokosi kuo efektyviau jas įtraukti į pastato konstrukciją. Saulės karšto vandens sistemos, kaikuriose vietovėse, jau gali ekonomiškai konkuruoti su tradicinėmis karšto vandens ruošimo sitemomis. Galbūt ateitis jau dabar. Kompanija „Shell" prognozuoja, kad dar iki 2040 metų 50% pasaulio energijos bus pagaminta iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Paskutiniais metais fotoelektrinių saulės elementų gamybos kaštai per metus sumažėja po 3-5%, o vyriausybės subsidijos padidėja. Nors visi šie faktai apie saulės energiją atrodo nereikšmingi, tačiau tai leidžia šiai energijai tapti vis labiau prieinamai kaip elektros energijos šaltiniui. Manoma, kad per keletą ateinančių metų milijonai namų ūkių pasaulyje pradės naudoti saulės energiją taip, kaip tai daro JAV ir Japonijos šalių gyventojai. Puikios finansinės paskatos Vokietijoje ir Japonijoje padarė šias šalis pasaulio lyderėmis diegiant ir naudojant saulės energijos sistemas dar daugeliui metų.


SAULĖS ENERGIJOS ATEITIS EUROPOJE


Pasaulio gyventojų skaičius nuolat auga, Europa - ne išimtis. Kuo didesnis žmonių skaičius tuo didesni energetiniai poreikiai, todėl Europa stengiasi jau dabar surasti energijos šaltinius kurie patenkintų didėjančius energetinius poreikius ateityje. Vienu iš tokių ateities energijos šaltinių gali tapti Afrika, o jei tiksliau - Sacharos dykuma šiaurės Afrikoje. Yra kompanijų manančių, kad Sacharos dykuma Afrikoje yra tobula vieta saulės energijos išgavimui, ir viskas ko trūksta - tolimesni tyrimai ir finansavimas. Nepaisant milžiniškų investicijų dauguma investavimo ekspertų yra optimistiški, todėl, kad šis projektas turi nenusakomai didelį potencialą. Taigi kaip ši saulės energijos išgavimo sistema veiks? Pagrindinė idėja yra tokia, kad saulės panelės turi būti pastatytos taip, kad sukoncentruotų saulės spindulius į vieną tašką. Siekiant pasiekti kuo didesnį sistemos efektyvumą saulės panelės turi būti valdomos kompiuterizuotai. Saulės spinduliai šildytų vandenį kurio garai suktų garo turbinas. Kompanija teigia, kad yra dar vienas tokios sistemos pliusas - sutelkiant spindulius ir kaitinant jūros vandenį jį galima paversti geriamu vandeniu. Toks projektas sukurtų ir nemažai naujų darbo vietų Afrikos žmonėms. Panašūs projektai gali būti įgyvendinti ne vien tik šiaurinėje Afrikoje, bet ir Amerikoje, Australijoje ir kitose panašiose vietovėse esančiose ties pusiauju turinčiose pakankamai saulės ištisus metus.